Mordy:
(25) 641 51 28

Korczew:
(25) 631 20 21

Sarnaki:
(83) 359 91 19

Współpracujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Uwaga kleszcze!

30.11.-0001

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze to pasożyty należące do gromady pajęczaków. Tak wyglądają kolejno: nimfa,larwa, samiec samica. Ludzi najczesciej atakują postacie dorosłe.

Ochrona.

Nie ma cudownych preparatów, które odstraszą kleszcze. Najskuteczniejszy sposób to odpowiedni ubiór. Wysokie buty, długie spodnie, bluzka z długim rękawem. Należy pamietac, że kleszcz wbrew powszechnym sądom nie spada na nas z drzewa. Kleszcze żyją w krzakach i wysokich trawach, tam jest ich najwięcej. Powinniśmy unikac takich miejsc w sezonie najwiekszej ich aktywności  to jest od kwietnia do czerwca.

Jak kleszcz przyczepia się do skóry?

Kleszcz nie wbija się od razu. Najpierw wyszukuje miejsce, gdzie skóra jest cienka i delikatna, następnie przecina skórę szczękoczułkami i wsuwa rurkę aparatu gębowego, zwanego hypostomem do powstałego otworu.  Kleszcz, wpijając się w ludzką skórę, wydziela substancję unieczynniającą receptory bólu. To działa jak znieczulenie. Hypostom pokrywają wyrostki, ustawione tyłem do kierunku wkłucia, które działają jak kotwica i stabilizują kleszcza. Ponadto gruczoły ślinowe niektórych gatunków wydzielają substancję przypominającą cement, która twardniejąc wokół aparatu gębowego tworzy kołnierz dodatkowo mocujący kleszcza w skórze, może to powodować odczyn alergiczny. Materiałem zakaźnym, który zawiera drobnoustroje wywołujące choroby przenoszone przez kleszcze, przede wszystkim boreliozę z Lyme, jest ślina i treść jelitowa. Pozostawienie fragmentu aparatu gebowego prawdopodobnie nie zwieksza narażenia na materiał zakaźny, natomiast pozostawienie całej głowy lub wiekszego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może zwiekszyc ryzyko zarażenia. 

Jak najlepiej usunąć kleszcza?

 

Usuwanie kleszcza według CDC
Krok 1: Uchwyć kleszcza pincetą możliwie najbliżej skóry

Krok 2: Wyciągnij kleszcza

Kleszcza należy usunąc możliwie jak najszybciej. Najlepiej i najbardziej bezpiecznie jest usunąć kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Najtrudniejsze do usunięcia są małe larwy lub nimfy oraz duże, opite krwią samice kleszczy. We wszystkich przypadkach, najważniejsze jest by uchwycić kleszcza za głowę możliwie jak najbliżej skóry oraz uniknąć uciśnięcia tułowia. Amerykańska CDC zaleca by wyciągać kleszcza bez ruchów rotacyjnych, po prostu ciągnąć prostopadłe do skóry, w kierunku przeciwnym do ułożenia aparatu gębowego, stopniowo zwiększając siłę. Miejsce wkłucia można umyć wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować ranę za pomocą 70% alkoholu lub jodyny. Powinno się także umyć ręce oraz zdezynfekować pincetę użytą do zabiegu.

Jak usunąć główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania?

Pozostały fragment należy usunąć tak samo jak kleszcza, ewentualnie jałową igłą podobnie jak usuwa się drzazgę.Ważne jest jak duży fragment kleszcza pozostał w ranie.Jesli pozostał tylko aparat gebowy to prawdopodobnie nie zwieksza to istotnie ryzyka zakażenia boreliozą,może jednak podrażniac skóre. Można wtedy poprzestać na zdezynfekowaniu rany. Jeżeli pozostał większy fragment, którego nie potrafimy samodzielnie usunąć, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia, jednak w ciągu pierwszych 24 godzin ryzyko przeniesienia czynników zakaźnych jest stosunkowo małe. Po około 24 godzinach ryzyko znacznie się zwiększa.Ryzyko przeniesienia boreliozy w zależności od czasu pozostawania kleszcza w skórze 

Źródło: health.gov.on.ca
 

 

Najważniejsze jest by jak najszybciej znalezc kleszcza. Wybierając sie na łąke czy do lasu powinniśmy ogladac nogawki swoich spodni, kark, głowe co kilka godzin. Po powrocie do domu koniecznie sprawdzic całe ciało. Najpierw bierzemy prysznic, potem starannie oglądamy się w lustrze, lub prosimy kogoś z domowników, by zrobił to za nas. Kark i skore głowy powinna zawsze obejrzec druga osoba. Kleszcze czesto do wbicia sie wybieraja miejsca takie jak: kark, pachy, pachwiny, okolice krocza, brzuch, miejsce pod kolanami, okolice kostek i łokci.

Tłuszcz szkodzi!!! Nigdy nie pomaga!

Nie wolno niczym kleszcza smarować. Po wysmarowaniu kleszcza tłuszczem dusi sie on i wymiotuje, W ten sposób szybciej przenosząc do naszej krwi najgorsze drobnoustroje, wirusy czy borelie.

 

Kleszcz znaleziony po 24h...co teraz?


Może zdarzyć się, że kleszcza przeoczymy. Objawy ugryzienia to zaczerwienienie, swędzenie ,lekkie zasinienie. Nie należy drapac tego miejsca. Trzeba je obserwowac przez nastepne kilka tygodni. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany dobrze jest udać się do lekarza. Klinicznym wykładnikiem boreliozy jest rumień pojawiający się w miejscu ugryzienia. Rumień ten po ukąszeniu powiększa się z czasem. Im prędzej człowiek uda się do lekarza, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Boreliozę wyleczyć można antybiotykiem w okresie od roku do dwóch od ataku kleszcza. Nieleczona borelioza może porazić różne układy organizmu, np. układ nerwowo-mięśniowy.

Borelioze dzielimy na 3 fazy:

Objawy wczesne:gorączka,dreszcze, osłąbienie, najważniejszy- RUMIEŃ WĘDRUJĄCY -rozszerzająca sie wysypka wokół miejsca ugryzienia, zaczerwieniona z przejasnieniem w środku. Pojawia sie najczesciej w okresie od 3 do 32 dni od ukąszenia.

Objawy wtóne:zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,pląsawica. 

Objawy późne: zapalenie stawów,skóry,przewlekłe zmeczenia.

Leczenie

Jest możliwośc zaszczepienia się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Na boreliozę szczepionki nie ma- leczenie to antybiotykoterapia. Na wirusy, które przenoszą kleszcze nie pomoże żaden antybiotyk.

 

Aktualności

Uwaga kleszcze!

Jak wygląda kleszcz? Kleszcze to pasożyty należące do gromady pajęczaków. Tak wyglądają kolejno: nimfa,larwa, samiec samica. Ludzi najczesciej atakują ...

Cukier

Czy wiesz jak cukier wpływa na organizm twój i twojego dziecka? Obrazek poniżej pokazuje co dzieje sie z naszym ciałm gdy spożywamy zbyt dużo cukru. O ...

Nasze placówki

Przychodnia Vena
w Mordach

ul.11 listopada 28/30
08-140 Mordy
tel. (25) 641 51 28

© 2014 Przychodnia Medyczna Vena Sp. J.
Korczew | Mordy | Sarnaki
Wykonanie: SIGNUM Studio Interaktywne